článok 9.3.2016 Namiesto sanskritu a ezoteriky - kvalita a skvelý pocit

O tom, že som power jogu začala cvičiť kvôli pár kilám navyše a bolestiam chrbtice, už viete. Naozaj ma veľmi prekvapilo, ako rýchlo prileteli prvé lastovičky, výsledky. Chcela som vedieť, čo je za tým, prečo to funguje. Tak som začala obiehať štúdiá, cvičila som rôzne druhy jogy u rozličných inštruktorov alebo učiteľov. Zistila som, že nikto nemá celkom jasno v tom, čo cvičiť, ako cvičiť a hlavne prečo cvičiť. Takmer každý iba „nasledoval cestu“ známych jogínov, inak povedané kopíroval názory niekoho iného bez hlbšieho zamyslenia sa nad tým, „prečo?“. Vtedy som si to ešte neuvedomovala, ale dnes, po rokoch študovania ľudského tela, jeho možností pri cvičení, po množstve rozhovorov s odborníkmi na šport a zdravie som zistila, že väčšina z tých učiteľov jogy mi svojou nevedomosťou a nekritickým nasledovaním názorov tradičných jogínov mohli dokonca ublížiť. Ako je to možné? Veď na prvý pohľad vyzerajú úžasne, dokážu ísť do veľmi ťažkých pozícií a vydržia tam donekonečna. Áno, vedia cvičiť pozície, ásany, no nevedia prečo ich v skutočnosti cvičia. Zaraďujú ich do svojej lekcie náhodne alebo podľa poradia predpísaného nejakým jogovým guru. Vedia, ako sa pri cvičení cítia oni sami, ale nevnímajú klientov, ktorí sú v úplne inej kondícii, prípadne majú nejaké zdravotné obmedzenia. Nezaujímajú sa o anatómiu tela v pohybe, biomechaniku pri cvičení, nevedia veľa o tom, ako komunikovať s klientom a motivovať ho k správnemu, zdravému a účinnému cvičeniu. A nevedia to preto, pretože ich to nikto nenaučil. Veľa z nich dokonca cvičí „na čierno“, bez potrebného vzdelania, skúseností či akreditovaného certifikátu. Som z toho smutná, pretože práca s ľudským telom je o veľkej zodpovednosti a bez kvalitného vzdelania je ľahké niekomu ublížiť.

Joga, ktorú vyučujeme, nie je o odriekaní si, nekonečnom meditovaní a rozprávaní sanskritom. Naša „YoGa“ je hlavne o tom, aby nám bolo dobre a aby sme dopriali nášmu telu aj duši to, čo potrebuje bez zbytočných okolkov.

Svoju neznalosť takíto inštruktori väčšinou maskujú „wow efektom“. Určite ste sa tým už stretli. Napríklad používajú staroindický jazyk, sanskrit. Názvy pozícií sú tak pre začínajúcich klientov ťažšie zapamätateľné, v horšom prípade zavádzajúce. To vtedy, keď inštruktor komolí názvy pozícií, pretože tento jazyk v skutočnosti neovláda. Úprimne, načo aj? Alebo to robia rozprávaním o čakrách, výzdobou miestnosti pestrofarebnými plachtami, nápismi a samozrejme nesmie chýbať ani socha Budhu, či hinduistického boha Ganéšu sediaceho v kúte alebo v strede miestnosti. No ak by ste sa ich spýtali, čo tieto postavičky symbolizujú, zriedkavo dostanete rozumnú odpoveď. Nechcem nikoho a nič odsudzovať, píšem iba o mojich skúsenostiach a postrehoch. No práve kvôli spomínaným skúsenostiam a inej predstave o tom, ako by mala vyzerať pomoc ľuďom cítiť sa skvele, vzniklo YoGO. Veď o tom to cvičenie má byť, nie? Aby sa ľudia cítili skvele. Preto sa u nás namiesto mýtov, legiend a starodávnych jazykov zameriavame skôr na zdravý rozum. Preto sa viac ako na ezoteriku a „wow efekty“ zameriavame na kvalitu produktov, nadštandardné služby, slušnú komunikáciu a profesionalitu našich inštruktorov. O tom, že je to správna cesta, nás okrem vnútorného pocitu, že je to správne, presviedča neustály nárast počtu našich klientov. Oproti minulému, doteraz nášmu najúspešnejšiemu roku, je to za mesiace január a február už o 70% viac. Ešte viac nás hrejú pri srdci Vaše slová, či už z dotazníkov, e-mailov alebo osobné, v ktorých nám vyjadrujete Vašu spokojnosť a podporu, častokrát v rozsahu niekoľkých á štvoriek... :) Veľmi si to vážime! Človeku sa hneď krajšie zaspáva, keď vidí, že to, čo robí, má obrovský zmysel.

Jednou z ciest, ktorou chceme na Slovensku podporovať všeobecné zlepšovanie kvality služieb, sú aj naše školenia pre budúcich inštruktorov akreditované MŠVVaŠ SR. Mali sme tú česť na našich doterajších školeniach spoznať veľmi veľa inšpiratívnych ľudí, ktorí tiež hľadajú vo veciach zmysel a nielen pozlátko. Často sa však stretávame s tým, že sa klienti najprv obávajú na takéto školenie prihlásiť. Obávajú sa, že ich diskvalifikuje to, že nevedia stojku na hlave alebo podľa ich samozhodnotenia nie sú dostatočne „jogínsky“, keďže napr. jedia mäso alebo fajčia. Boja sa, lebo si myslia, že sú príliš starí, alebo príliš mladí, boja sa, lebo sú mužmi a joga je vraj pre ženy. :) Dôvodov je milión. Chcem Vám preto všetkým odkázať, že ak Vás zaujíma, ako funguje ľudské telo, ak sa chcete dozvedieť to, ako cvičiť správne a efektívne, ak nechcete získať iba povrchné informácie, ale máte chuť vedieť viac, je jedno, kto a akí ste. Ste u nás vítaní! Joga, ktorú vyučujeme totiž vôbec nie je o odriekaní si, nekonečnom meditovaní, kreslení si bodky na čelo a rozprávaní sanskritom. Naša „YoGa“ je hlavne o tom, aby nám bolo dobre a aby sme dopriali nášmu telu aj duši to, čo potrebuje bez zbytočných okolkov. Ja sama cvičím pravidelne a snažím sa jesť zdravo, ale keď mám chuť, tak sa v pohodičke aj opijem alebo si dám na obed vyprážaný rezeň s bielou ryžou. No a čo? Veď sme ľudia, nie stroje. Veľa z našich absolventov po skončení školenia začali profesionálne učiť, najlepší dostali možnosť vyučovať aj v YoGU, niektorí cvičia iba sami pre seba či pre svojich blízkych. Je iba na Vás, ako naučené poznatky využijete.


Ak rozmýšľate nad tým či idete do toho, prečítajte si všetko potrebné na yogo.sk/Skolenia. Teším sa na Vás.


Vera 
inštruktorka power jogy najvyššieho kvalifikačného stupňa
odborný garant a spoluzakladateľka štúdií YoGO
 

Komentáre (7)

Milan Neštický 09.03.2016 19:01

Ani som sa Vám v tej rýchlosti nestihol poďakovať za skvelú atmosféru a prístup. Neviete si predstaviť, aký som mal blok prísť medzi Vás, keďže vekovo aj životným štýlom som moc nezapadal do "modelu" cvičiteľa. Vaším ústretovým a tolerantným prístupom ste mi umožnili získať pocit, že joga je pre každého a mohol som tak spraviť prvý krok. Aj keď som nebol úplne vzorový žiak a občas som svoju neistotu zakrýval vtipnými poznámkami, aj napriek tomu som dospel k záveru, že školenie malo pre mňa veľký význam a som rád, že som dostal priestor a stal sa súčasťou jednej veľkej rodiny, ktorá sa na školení vytvorila. Veľmi Vám držím palce v ďalšom pokračovaní, fakt ste super ľudia a skvelí nielen svojim cvičením, ale aj prístupom.


Jana Čížová 09.03.2016 20:27

Ešte raz sa chcem poďakovať za skvelé školenie aj ja, robíte to naozaj zmysluplne, zodpovedne a s láskou. Bolo tam veľa pekných chvíľ, miestami aj pár dojemných momentiek, držím si z toho peknú spomienku. Keď som si pozerala na FB naše fotky zo školenia, nechala som sa zlákať a rozklikala som sa po FB svete jogy a prišla som ešte na jednu črtu YoGA, ktorá mi je veľmi sympatická, a to je taká civilná triezvosť. Myslím tým hlavne spôsob, akým to robíte, poctivosť k podstate, umiernenosť ambícií, ale v neposlednom rade aj imidž, ktorý sa nesnaží vytvoriť ostrov ezoteriky v centre Bratislavy. Dostala som sa k Vám úplnou náhodou, netušila som, čo je power joga a keby tam vtedy bol napr. Pilates, idem aj na to. Nebol to teda žiaden cielený výber, proste som to išla vyskúšať a keď som prišla, uľavilo sa mi, že v štúdiu nemáte látky z etnoshopov, vonné tyčinky a nepúšťate kvílivú indickú hudbu, ale vlastne máte celkom dobrý vkus. Musím povedať, že mi to celkovo veľmi sadlo a preto k Vám stále chodím. Robte to dobre, presne tak, ako to robíte. Držím Vám palce.


Katarína Ježovicová 11.03.2016 14:42

Chcela by som sa veľmi pekne poďakovať tímu lektorov jogového konceptu YoGO, kde som strávila posledné víkendy výučbou power jogy. Chcela by som poukázať na kvalitu ich výučby a profesionalitu. Priznám sa, mám už čo to za sebou a pár kurzov som absolvovala hlavne v zahraničí, ale musím povedať, že kvalita, ktorú ponúkajú je naozaj na vysokej úrovni. Hlavná vďaka patrí zakladateľke konceptu YoGO - Vere Foi, ktorá ma inšpirovala v mnohých prípadoch, ako napríklad oslovenie skupiny, otvorenie sa v skupine, no najmä výučbou a systémom, ktorý je prepracovaný a má hlavu aj pätu. Na Slovensku je problém rýchlo kvasných škôl aj žiakov, ale tu sa Vám to len tak ľahko nepodarí. Najväčším potešením pre moje učiteľsko-jogínske srdce bolo, že učia budúcich učiteľov ako učiť a ako prednášať a správne popisovať inštrukcie pozícií. Odporúčam túto školu, ak sa zamýšľate nad učiteľským tréningom Je to významný základ pre ďalší rozvoj v joge.


Denisa Súkeníková 23.03.2016 08:00

Tiež patrím medzi zmesku naposledy vypustených inštruktorov a musím sa s vami tiež podeliť o moje pocity. Keďže sama viem, že rada čítam komentáre, verím, že naše hodnotenia pomôžu ľuďom sa rozhodnúť, prihlásiť sa a nerozmýšľať toľko :). V prvom rade musím vyzdvihnúť tím YoGo, skvelí ľudia, pozitívni, energickí, vždy ochotní pomôcť, vypočuť, poradiť a veľa naučiť.. Ja som nadšená zo školenia, mne dalo veľmi veľa, nielen vedomostí, ale aj zážitkov. Veľa som sa nasmiala, zrelaxovala, užívala si spoločnosť tak odlišných (skvelých) ľudí, ale pritom rovnakých minimálne v jednej veci - s účelom spoznávania jogy a nášho ďalšieho smerovania. Mnoho ľudí odsudzuje "netradičné" jogy, čítala som mnoho reakcií na nové odvetvia jogy : dance, power, gravid, či dokonca joga workout. Je dôležité vyskúšať rôzne cvičenia a nájsť si to "svoje". Ak ľuďom nevyhovuje powerjoga, či ju dokonca odsudzujú, tak nech po prvotnom vyskúšaní ju pustia z hlavy a venujú sa "svojej" joge. Ja osobne mám rada duchovno spojené s jogou, meditácie.. a napriek tomu, mi krátka relaxácia vrámci powerjogy v YoGu úplne stačila. Ako cvičenie a samotný koncept je to úplne skvelé a moje duchovno si ja odmeditujem doma :). Tiež som skúsila mnoho cvičení a mnohé z nich, ktoré ľudia doslova zbožňujú, mne vôbec nesadli. Preto ak Vás baví joga, príďte vyskúšať jogu v YoGu a ak si ju zamilujete ako my, školenie Vám vrelo odporúčam. Prajem celému tímu YoGo, aby sa stále rozrastali, pretože sú skvelí. A budúcim inštruktorom prajem toľko skvelých zážitkov, aké sme zažili my :)


YoGO 25.03.2016 16:42

Ďakujeme za každú jednu spätnú väzbu. Veľmi si ich vážime a tešíme sa, že na lekciách aj na školeniach spoznávame skvelých a inšpiratívnych ľudí. Budeme aj naďalej robiť všetko preto, aby si výsledky cvičenia v podobe zdravého, krásneho tela a sviežej mysle vychutnávalo stále viac ľudí.


Zuzana 20.04.2017 18:27

Dobrý deň, rada by som absolvovala kurz na inštruktora jogy. Navštevujem jogu u nás v meste. Lektorka ma presviedča aby som si spravila kurz cvičiteľa. Mám ale problém z krčnou chrbticou a nie som tak ohybná. Je možné aj tak absolvovať seminár? Cvičenie ma baví od detstva a rada by som si splnila sen - precvičovať jogu. Ďakujem za odpoveď či bude záporná alebo kladná. Prajem Vám veľa úspechov:)


YoGO 20.04.2017 19:35

Dobrý deň Zuzka, samozrejme, že školenie môžete absolvovať, cvičenie Vám vieme prispôsobiť. :) Školenia, ktoré aktuálne v YoGO organizujeme, sú akreditované školenia I. kvalifikačného stupňa, teda sa ho môže zúčastniť každý, kto má záujem naučiť sa cvičiť a viesť lekcie power jogy efektívne a bezpečne, je určené pre bežných ľudí aj pre začiatočníkov, nie pre odborníkov z oblasti športu. Zostavené je tak, že záujemcov učí od základov techniky cvičenia power jogy, pochopenie jednotlivých pozícií, schopnosť zhodnotiť svoju fyzickú kondíciu aj kondíciu klientov a ďalšie informácie potrebné na to, aby sa účastník školenia stal schopným inštruktorom power jogy. Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať aj telefonicky. Prajeme Vám príjemný deň. :)


Pridať komentár

© 2011 - 2020  Sviežo s.r.o., všetky práva vyhradené
Ochrana osobných údajov
SK Akreditácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky udelená pod číslom: 2014-13596/54960:7-30AA