článok 9.12.2016 Ako sa počas Vianoc nezblázniť

Vianočné sviatky, ktoré sú vnímané ako sviatky pokoja a pohody, nám veru dávajú niekedy poriadne zabrať. Dočítala som sa, že Vianoce boli zaradené do rebríčka najstresujúcejších udalostí v živote človeka. Rozumiem tomu, aj ja som zažívala Vianoce, kedy som chcela všetko stihnúť na 100% a vykypená polievka, či darček, ktorý som nevedela zohnať, boli pre mňa katastrofou. Od tejto doby som však prešla vo svojom živote kus cesty a mnohé veci dnes vnímam s väčším nadhľadom. Žije sa mi ľahšie. A tak počas Vianoc, kedy sa väčšina ľudí zblázni, ja sa snažím uchovať si na veci triezvy pohľad. :-) Ak sa aj Vy počas Vianoc cítite ako na dostihoch a po sviatkoch by ste prijali ďalšiu dovolenku na zotavenie sa, inšpirujte sa mojím zoznamom (ne)tradičných vianočných činností, vďaka ktorým si sviatočné obdobie naozaj vychutnávam. 

yes Namiesto upratovania každého rohu v byte, upracem radšej svoje myšlienky

Upratovanie je u mňa veľkou témou, pretože milujem poriadok, ale neznášam tú činnosť, ktorá mu predchádza. :) A tak som sa rozhodla, že žiadne veľké upratovanie sa pred Vianocami konať nebude, oveľa lepšie sa mi upratuje, keď je vonku teplejšie. Čas, ktorý získam navyše, bez výčitiek svedomia venujem samej sebe. Robím to už roky. Uvarím si kávu, vezmem notebook a zapisujem si všetko, čo sa mi počas roka podarilo, aj všetko to, čo som mohla spraviť lepšie. Píšem si veci, za ktoré som v živote vďačná aj tie bolestivé, ktoré boli pre mňa ponaučením. A potom snívam o všetkom, čo chcem spraviť nasledujúci rok. Táto technika je naozaj skvelá, vďaka nej som si už veľakrát utriedila vrtošivé myšlienky a našla správnu cestu. 

yes Namiesto pečenia siedmich druhov vianočného pečiva, sa radšej stretnem so siedmimi rôznymi kamošmi.

Pamätám si na Vianoce z môjho detstva, keď sme mali doma aj niekoľko rôznych druhov koláčov. Väčšinu z nich sme samozrejme nestihli zjesť, no mne sa v hlave uložila povinnosť, ktorá ma vždy pred Vianocami nútila piecť, aj napriek tomu, že ma to vyčerpávalo a pri jedení som mala obavy z toho, že priberiem. A tak som sa rozhodla, že namiesto pečenia siedmich druhov koláčov, sa stretnem minimálne so siedmimi kamarátmi a načerpám pozitívnu energiu vo vianočnom mestečku či útulnej kaviarničke. Na jednom takomto stretku mi kamoška poradila extra rýchly a zdravý recept na šťavnaté sušienky. A tie sa mi práve teraz ako jediný vianočný koláč pečú v trúbe. :)

 

yes Namiesto obdarovania sa nezmyselnými darčekmi, obdarujem tých, čo to potrebujú viac

Aj napriek tomu, že môj život nie je ideálny (ale koho život je, že?), som veľmi vďačná za to, že mám v živote všetky veci, ktoré potrebujem. Preto sme sa aj s manželom pred rokmi rozhodli, že peniaze, ktoré by sme investovali do nákupu vianočných zbytočností, pošleme tým, ktorí mali v živote menej šťastia. Pod stromčekom si každý z nás vždy nájde iba maličkosť. Ja som tento rok kúpila manželovi gumenné cukríky, ktoré miluje, no cez rok sa im kvôli zdraviu vyhýba. Verím, že nebude čítať tento blog skôr ako po Štedrom dni, lebo pokazím prekvapenie. :-D

yes Namiesto toho, aby so mnou „cvičili“ moje emócie, si radšej zacvičím jogu

Počas Vianoc na mňa útočia emócie rôzneho druhu. Je to čas, kedy viac rozmýšľam nad  minulosťou, spomínam na tých, ktorí tu už nie sú, ale aj na ľudí, ktorí Vianoce nemajú, pretože zažívajú vo svojom živote reálnu katastrofu. Niekedy mi je z toho naozaj blbo a vtedy musím zakročiť, vydávam stop príkaz negatívnym emóciám a radšej si zapálim sviečky, pustím relaxačnú hudbu a zacvičím si jogu. 

yes Namiesto troj-chodovej večere si radšej pozriem tri vianočné filmy

Minule som čítala skvelú vetu: „Radšej jesť párok v rožku v príjemnej spoločnosti, ako žraločie plutvy s hľuzovkovou omáčkou v spoločnosti mrzutých, uponáhľaných a nevľúdnych hostiteľov.“ Nerobím si preto starosti s prípravou dokonalého menu, Štedrý deň si užívam s pohárom vínka, pri príjemných rozhovoroch, varím jednoduché a chutné vianočné dobroty a aj na „rozprávky“ ostane čas.

yes Namiesto balenia darčekov, zbalím radšej manžela. :) heart heart heart

 

Prajem každému vydarené Vianoce, plné pohody a smiechu. No nezabúdajme, že oveľa dôležitejšie ako dokonalé Vianoce je to, ako žijeme všetky tie ostatné „nevianočné“ dni.

 

Vera 
inštruktorka power jogy najvyššieho kvalifikačného stupňa
odborný garant a spoluzakladateľka štúdií YoGO 

Komentáre (2)

Gabi 26.12.2016 21:54

Vera, ďakujem ti veľmi pekne za tieto tvoje slová....presne toto som potrebovala! Síce som si článok pozrela po Vianociach, ale tento rok som tiež spravila veci inak tzn. spravila som prvý krok!!! aby som sa nezbláznila. Prestala som počúvať, ako čo má byť a začala ich robiť tak, ako mi hovorí moje srdce...:)


Vera Foi 27.12.2016 14:02

Ahoj Gabi, teším sa s Tebou a verím, že to boli skvelé Vianoce. :)