článok 24.2.2016 Power joga mi pomohla schudnúť 10 kg a cítiť sa skvele

Keď som ešte žila v mojom „starom svete“, aj moje stravovacie návyky boli celé „zaprášené“ ako zaváraninové poháre v babičkinej špajzi. Jedlá náročné na prípravu a ešte náročnejšie na trávenie. „Vepřo, knedlo, zelo“, Segedínsky guláš, či Wiener Schnitzel. Hotové Rakúsko-Uhorsko. Alebo „zdravšia“ vege-alternatíva v podobe rôznych druhov vyprážanej zeleniny a polievky zahusťované haldami múky. A pohyb? Nula bodov. Napriek tomu, že som netrpela veľkou nadváhou, trápilo ma vždy klasických „zopár kíl“ navyše. No hlavne som sa necítila dobre. Horšie bolo, že som si to vôbec neuvedomovala. Ani sa nedalo, pretože to, ako zle som sa naozaj cítila, viem povedať až teraz, keď sa cítim skvelo. Dnes viem, že nie je nič lepšie, ako sa o seba starať.

Po základnej, strednej aj vysokej škole som sa konečne začala učiť to, čo je naozaj dôležité. Žiť tak, aby som zo života mala radosť.

Minulý rok som si po dlhšom čase opäť zažila, jemne povedané, hektické obdobie. Práce bolo vyše hlavy, veľa vecí aj vzťahov sa pokazilo, takže sme s manželom všetku energiu venovali haseniu krízových situácií a potom trápeniu, čo všetko nás ešte čaká a neminie, kým veci dostaneme späť na správnu koľaj. Mysliac si, že získam čas navyše, prestala som pravidelne cvičiť. Netrvalo dlho a opäť som privítala do svojho života bolesti chrbtice, najmä krku a krížov. Vrátila sa aj kedysi verná spoločníčka, bolesť hlavy. Energia mi vystačila akurát na prežitie a tak som čoskoro skĺzla do stavu, kedy som zabudla na naše skvelé ľahké jedlá a príjemné rozhovory o tom, čo všetko chceme v živote robiť a namiesto nich som pravidelne zo skrinky vyberala čokololádu, občas ibuprofen a nalievala sa kolou. Čuduj sa svete, pribrala som. Bola som presvedčená, že nespravodlivo, veď „chudobnému aj z prázdneho hrnca vykypí“, však áno? :)

Dostala som sa do kolotoča, z ktorého som spočiatku nevedela vyskočiť. Zase. Chcem sa teraz verejne poďakovať môjmu manželovi, ktorý ma z toho kolotoča vytiahol. Tak, ako to robil vždy, keď som o sebe pochybovala. Rozprával sa so mnou toľko, koľko som potrebovala o tom, čo môžem robiť inak, ako by sa aj zložité veci dali riešiť bezbolestnejšie. Nenápadne mi pritom pripomínal, že som sa vrátila k starému spôsobu riešenia problémov, že som pre stromy prestala vidieť les, následkom čoho zbytočne trpím. Po prvotnom zaujatí obranného postoja voči novému pohľadu na vec, som precitla a vzala svoj život opäť pod kontrolu. Začala som znova robiť to, čo som sa už raz naučila, vrátane pravidelného cvičenia, zdravej stravy a vyhľadávania inšpiratívnych myšlienok. Nečudo, uľavilo sa mi.

Ako už viete, boli časy, kedy som v tom nepríjemnom kolotoči žila nonstop a bola som si istá, že inak to ani byť nemôže, veď „život je jeden z najťažších.“ V jednej z mojich obľúbených nenáročných kníh na zdvihnutie nálady „So šarmom Parížanky“ som sa raz dočítala, že ak človeku nezáleží na tom, ako sa cíti a vyzerá, je to prejav depresie. A moje dávne „ja“ bývalo v depke pravidelne. Hlava plná čiernych myšlienok a telo vystlané tukovými vankúšikmi. Zachránila ma spriaznená duša, zdravý rozum, nekončená túžba po šťastí a dostatok kvalitných informácií. Po základnej, strednej aj vysokej škole som sa konečne začala učiť to, čo je naozaj dôležité. Žiť tak, aby som zo života mala radosť, aby som sa tešila z každého dňa a už nikdy neplakala nad rozliatym mliekom. Nechala som minulosť odísť spolu s ťažko stráviteľnými jedlami a privítala som do svojho života vášeň a sviežosť. Aj keď sa mi občas stane, že chvíľku tápam, už viem, že sa kedykoľvek môžem vrátiť späť.

Nenechajte sa oklamať rečami porazených ľudí, ktorí tvrdia, že nezáleží na tom ako vyzeráme, či máme nadváhu, jeme nezdravo alebo ako často sa hýbeme. Verte mi, že záleží. Nie preto, aby sme vyhrali súťaž o najkrajšiu postavu, ale pre oveľa lepšie dôvody. Pre zdravie. Energiu. Šťastie. Úspech. Sebavedomie. Jednoducho pre spokojný život.


Začnite sa o seba starať a spravte pre seba niečo naozaj dôležité. Vyskočte z kolotoča, zhlboka sa nadýchnite, začnite s pravidelným cvičením a na večeru si uvarte niečo nové, chutné a zdravé. Uvidíte, že objavíte Vaše spokojnejšie ja. :)


Vera
inštruktorka power jogy najvyššieho kvalifikačného stupňa
odborný garant a spoluzakladateľka štúdií YoGO
 

Komentáre (2)

Ivica 16.03.2016 17:53

Yoga mi dala úplne iný pohľad na svet, ako píše Vera, nie je to len o tom, že sa zmestím do džínov zo strednej...ale tá ľahkosť s akou sa dokážem povzniesť nad "debilom" na veľkom fáre, ktorý mi nedá prednosť, ako sa pousmiala, keď som si posledne prešla autom po mobile (samozrejme omylom:-))), nekričím po všetkých rod. príslušníkoch, tj tá pohoda, ktorá sa u nás udomácnila je veľmi príjemná. Yoga pomáha nielen vychutnať si to všetko tak úplne plnými dúškami, ale pripraviť sa aj na pády, ktoré chtiac-nechtiac život prináša...


Vera Foi 23.05.2016 19:27

Tešíme sa, že Vám joga pomáha vyzerať aj cítiť sa lepšie. Prajem Vám ešte veľa príjemných pocitov po lekciách a menej "debilov" na veľkom fáre. :)